Final answer:
The magnitude of the boat's resultant velocity is 15.8 m/s, and the direction is 130 degrees north of east.
Step-by-step explanation:
To find the magnitude of the boat's resultant velocity, we can use the law of cosines. The resultant velocity is the vector sum of the velocities of the boat in the two given directions. Using the given information, we can calculate the magnitude of the resultant velocity:
Magnitude = sqrt((15^2 + 18^2) - 2(15)(18)cos(45-5)) = 15.8 m/s (rounded to the nearest whole number).
To find the direction of the boat's resultant velocity, we can use trigonometry. The direction is the angle between the resultant velocity vector and due east. Using the given information, we can calculate the direction of the resultant velocity:
Direction = 45 + (90 - 5) = 130 degrees north of east (rounded to the nearest whole degree).