148k views
3 votes
Find a linear function that gives the cost in dollars of buying

Pop tarts on sale two boxes cost four dollars four boxes cost six dollars

1 Answer

0 votes
Given that two boxes of Pop tarts cost four dollars and four boxes of Pop tarts cost six dollars.

The linear function that gives the cost in dollars of buying Pop tarts can be obtained using the equation of a straight line with passing through points (2, 4) and (4, 6) as follows:


(y-y_1)/(x-x_1) = (y_2-y_1)/(x_2-x_1) \\ \\ \Rightarrow(y-4)/(x-2) = (6-4)/(4-2) = (2)/(2) =1 \\ \\ \Rightarrow y-4=x-2 \\ \\ \Rightarrow y=x-2+4=x+2

Therefore,
the linear function that gives the cost in dollars of buying Pop tarts is y = x + 2.

User Dillon Drobena
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories