195k views
0 votes
Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?

2 Answers

3 votes
$24-$14= What Jennifer spent=$10
She spent $10 on five pens which means one pen costs $10÷5=$2
One pen is equivalent to $2 Each.
User Brad Barrows
by
7.6k points
6 votes
Jennifer used $24-14=10 dollars in total.
The $10 was spend on five pens, each pen costing say, x, dollars.
The equation would be 10 = 5x
x = 10÷5= $2

So each pen costs $2 :)
Hope this helps! Feel free to ask below if you have any questions~
User JeePakaJP
by
7.2k points

Related questions

2 answers
5 votes
185k views
1 answer
0 votes
154k views