menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
asked
Jun 6, 2018
195k
views
0
votes
Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
Mathematics
high-school
Yehor Androsov
asked
by
Yehor Androsov
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
$24-$14= What Jennifer spent=$10
She spent $10 on five pens which means one pen costs $10÷5=$2
One pen is equivalent to $2 Each.
Brad Barrows
answered
Jun 7, 2018
by
Brad Barrows
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
Jennifer used $24-14=10 dollars in total.
The $10 was spend on five pens, each pen costing say, x, dollars.
The equation would be 10 = 5x
x = 10÷5= $2
So each pen costs $2 :)
Hope this helps! Feel free to ask below if you have any questions~
JeePakaJP
answered
Jun 12, 2018
by
JeePakaJP
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 18, 2018
158k
views
Jennifer had $24 to spend on five pens.After buying them she had $14.How many did each pen cost? (show work)
Abdulsaboor
asked
Nov 18, 2018
by
Abdulsaboor
7.8k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
158k
views
asked
Aug 10, 2019
185k
views
Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost
SWIK
asked
Aug 10, 2019
by
SWIK
8.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
185k
views
asked
Jan 19, 2019
154k
views
Jennifer had $24 to spend one five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
Massysett
asked
Jan 19, 2019
by
Massysett
8.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
154k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org