210k views
0 votes
What is the volume of a 3.0 M solution of hydrochloric acid that contains 1.50 moles of solute?

1 Answer

3 votes
C - concentration: 3.0M
n - number of moles: 1.50 moles
V - volume: ???
____________
C = n/V
V = n/C
V = 1.5/3
V = 0,5 L = 500 mL

:)
User Golu
by
6.8k points