menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
a package of 5 pairs of insulated socks costs $41.45. What is the unit price..... how would I do the math
asked
Sep 24, 2018
201k
views
1
vote
a package of 5 pairs of insulated socks costs $41.45. What is the unit price..... how would I do the math
Mathematics
middle-school
Reflexiv
asked
by
Reflexiv
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
You would divide 41.45 by 5 and the answer would be 8.29
Yasin
answered
Sep 29, 2018
by
Yasin
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 11, 2021
130k
views
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $41.45. What is the unit price of the pairs of gloves? The unit price is $ per pair of gloves. View progress
Mark Mascolino
asked
Feb 11, 2021
by
Mark Mascolino
7.4k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
130k
views
asked
Oct 1, 2023
197k
views
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $41.94 what the unit price of the gloves?
Nicknystrom
asked
Oct 1, 2023
by
Nicknystrom
8.0k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
197k
views
asked
Nov 18, 2024
137k
views
A package of 5 pairs of insulated socks costs $33.45. What is the unit price of the pairs of socks ?
Willian Ribeiro
asked
Nov 18, 2024
by
Willian Ribeiro
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
137k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org