153k views
3 votes
Lori makes $64,000 each year as an accountant. At Christmas she was given a 12% bonus. What was Lori's total income for the year?

1 Answer

7 votes

12% = 0.12

64000 x 0.12 = 7680

64000 + 7680 = $71,680

User Rab
by
7.9k points