150k views
0 votes
A square rug covers 79 square feet of floor. What is the approximate length of one side of the rug? (Approximate to the nearest hundredth foot.)

User Rflume
by
7.3k points

2 Answers

3 votes

Answer:

D = 8.89

Explanation:

A = a^2.....the Area (A) of a square = a^2...where a = one side 79 = a^2...now take the sqrt of both sides, this eliminates the ^2 sqrt 79 = a 8.888 rounded = 8.89 = a......so one side = 8.89 ft

User Bloodrootfc
by
7.0k points
0 votes
A = a^2.....where " a " is the length of one side
A = 79

79 = a^2...take sqrt of both sides, eliminating the ^2
sqrt 79 = a
8.89 = a

so the length of one side is approximately 8.89 ft <==
User Kefren
by
7.5k points