115k views
5 votes
Can somebody help me please!

Can somebody help me please!-example-1

1 Answer

5 votes
1. $3.99 for 16 ounces
= $399/(16 ounces) = $0.25 per ounce
Answer: $0.25 per ounce

2. 730 miles in 14 hours
= (730 miles)/(14 hours) = 52 mph
Answer: 52 mph

3. $28 for 15 goldfish
= ($28)/(15 goldfish) = $1.87 per goldfish
Answer: $1.87 per goldfish

4. 234 calories in 3 servings
= (234 calores)/(3 servings) = 78 calories per serving
Answer: 78 calores per serving

5. $1.99 for a 3-ounce bottle = $1.99/3 = $0.66 per ounce.
$2.49 per a 4-ounce bottle = $2.49/4 = $0.62 per ounce.
The better price is $2.49 per a 4-ounce bottle.
Answer: $2.49 per a 4-ounce bottle

6. Distance traveled = 424 miles.
Time of travel = 8 hours.
Rate of travel = (424 miles)/(8 hours) = 53 mph
Answer: B. 53
User Tonny Tc
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories