142k views
5 votes
How many grams have 3 moles of C2H6?

User Bdrajer
by
6.9k points

1 Answer

1 vote
mC2H6: (12g×2)+(1g×6) = 30 g/mol

1 mol ------- 30g
3 mol ------ X
X = 3×30 = 90g

:)
User Ajeh
by
6.3k points