Answer:
After 2.90 hours Tommy and Zach will be 16 mils apart
Explanation:
Let Tommy and Zach run for t hours until they are 16 miles apart.
Tommy runs North with the speed of 5 miles per hour.
So, distance covered by Tommy in t hours = 5t miles
Zach runs East with the speed of 8 miles per hour.
Since Zach started 2 hours late so he will run for (t - 2) hours.
Distance covered in (t - 2) hours with the speed of 8 miles per hour = 8(t - 2) miles
Now both are 16 miles apart so we will apply Pythagoras theorem in the given triangle.
[8(t - 2)]²+ (5t)² = 16²
64(t - 2)² + 25t² = 256
64(t² + 4 - 4t) + 25t² = 256
64t² + 256 - 256t + 25t² = 256
89t² -256t + 256 - 256 = 0
89t² - 256t = 0
t( 89t - 256) = 0
(89t - 256) = 0
89t = 256
t =

t = 2.90 hours
After 2.90 hours Tommy and Zach will be 16 mils apart.