101k views
1 vote
Stephen purchased 4.7 pounds of coffe at a cost of $4.75. what was the cost of the coffe

User DutchKevv
by
7.5k points

2 Answers

2 votes
If the total cost of the 4.7 pounds is $4.75, you would just divide to find the cost/lb. 4.7/4.75


The cost/lb would be approximately $0.99
User Adam Milward
by
7.7k points
3 votes
the answer is $1 per pound
User Femotizo
by
6.9k points