menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Nuts cost 0.75 for 3 pounds find the unit rate in dollars per pound
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Nuts cost 0.75 for 3 pounds find the unit rate in dollars per pound
asked
Jan 3, 2018
109k
views
3
votes
Nuts cost 0.75 for 3 pounds find the unit rate in dollars per pound
Mathematics
high-school
Kasper Vesth
asked
by
Kasper Vesth
9.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Alright, so here, we can simply divide 0.75/3=0.25 due to that we need to find that we need to find the unit rate of each pound, and we have 3, so we need to divide by 3
MelnikovI
answered
Jan 8, 2018
by
MelnikovI
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org