menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49 find his mistake and correct it.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49 find his mistake and correct it.
asked
May 6, 2018
129k
views
2
votes
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49 find his mistake and correct it.
Mathematics
middle-school
Believe Me
asked
by
Believe Me
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
(10 discs) / (5.49 dollars) = (10/5.49) disc/dollar = 1.821 disc per dollar
(5.49 dollars) / (10 discs) = (5.49/10) dollar/disc = 0.549 dollar per disc
JMDE
answered
May 12, 2018
by
JMDE
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 14, 2016
105k
views
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct it.
Sondergard
asked
Jun 14, 2016
by
Sondergard
8.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
105k
views
asked
Dec 18, 2017
52.1k
views
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct it
Ximaera
asked
Dec 18, 2017
by
Ximaera
7.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
52.1k
views
asked
May 26, 2018
174k
views
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct it
Touhami
asked
May 26, 2018
by
Touhami
9.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
174k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org