64.8k views
5 votes
Carole needs to buy 5 scarves with $80 from her secret cash stash. if two of the scarves cost $35, what is the average amount of money carole can spend on the remaining three scarves, per scarf?

User Tirso
by
6.9k points

1 Answer

7 votes
first you let the cost of each scarf be x. so that it will be easier to solve.
2x=$35
there is left 3x.
3x=$80 - $35
3×=$45

average amount= total amount of the remaining three scarves divided by total number of scarves.

3x=$45
x=$15
therefore, carole can spend an average of $15 per scarf.
User Adirael
by
7.4k points