111k views
4 votes
Suppose the temperature outside is dropping 3 degrees each hour how much will the temperature drop in 8 hours

User Apostolos
by
6.3k points

1 Answer

6 votes
It would drop by 24 degrees

3 x 8 = 24

For each hour another long way is simple just do

3 x 4 = 12 now just double it
12 + 12 = 24

User Nawlrus
by
8.0k points