103k views
2 votes
A crane cable can support a maximum load of 15,000 kg. if a bucket has a mass of 2,000 kg and gravel has a mass of 1,500kg for every cubic meter,how many cubic meters of gravel can be safely lifted by the crane

User Lesbaa
by
7.2k points

1 Answer

4 votes

Since the bucket has already a mass of 2,000 kg, therefore the maximum mass of gravel would only be:

15,000 kg – 2,000 kg = 13,000 kg gravel

Solving for volume:

volume = 13,000 kg / (1,500 kg / 1 m^3)

volume = 8.67 m^3

Therefore about 8.67 cubic meter of gravel can be safely loaded by the crane.

User Ian Rodrigues
by
7.0k points