198k views
3 votes
What is the concentration of naoh needed to get a solution with ph 12.25?

User Raab
by
7.2k points

2 Answers

0 votes
pOH = 14-pH = 14-12,25 = 1,75

pOH = -log[OH-]
[OH-] = 10^-pOH
[OH-] = 10^-1,75
[OH-] = 0,01778 mol/dm³

[NaOH] = [OH-] = 0,01778M

:•)
User Melan
by
6.7k points
3 votes

Answer: 0.018 M

Step-by-step explanation:

pH or pOH is the measure of acidity or alkalinity of a solution.

pH is calculated by taking negative logarithm of hydrogen ion concentration.

Acids have pH ranging from 1 to 6.9, bases have pH ranging from 7.1 to 14 and neutral solutions have pH equal to 7.


pH=-\log [H^+]

Given: pH= 12.25


pH+pOH=14


pOH=14-12.25=1.75


pOH=-log[OH^-]


1.75=-log[OH^-]


[OH^-]=0.018M


NaOH\rightarrow Na^++OH^-

Thus as 1 mole of
NaOH gives 1 mole of
OH^- thus concentration of
NaOH will be 0.018M.

User Freethinker
by
7.2k points