110k views
5 votes
A troy ounce is equal to 480 grains and 1 grain is equal to 64.8 milligrams. if the price of gold is $560 per troy ounce, what is the cost of 1 g of gold

1 Answer

5 votes
For this problem, let's use the approach of dimensional analysis. This technique is done by cancelling out like units that appear both on the numerator and the denominator side. As a result, this technique will let you know that your final answer conforms to what parameter is asked. In this case, the final answer should be in $. The solution is as follows:

$560/troy ounce * 1 troy ounce/480 grains * 1 grain/64.8 mg * 1000 mg/1 g * 1 g = $18
User Baseer
by
7.8k points