66.4k views
3 votes
4 pounds of apples cost $1.96. Find the average rate

1 Answer

6 votes
1.96 divided by 4 = $0.49 per pound of apples
User Karl Baker
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories