menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
16oz to $4.88 unit rate
asked
Aug 9, 2018
47.4k
views
1
vote
16oz to $4.88 unit rate
Mathematics
middle-school
Adrian Romanelli
asked
by
Adrian Romanelli
6.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
divide 4.88 by 16 to get unit rate
4.88/16 = 0.305 per ounce
Nicolas Nobelis
answered
Aug 14, 2018
by
Nicolas Nobelis
7.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.4m
questions
11.0m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org