14.0k views
0 votes
Five t-shirts sold for $60. Tom used the five-step problem-solving plan. After completing the solve step, how much did he find the cost of each shirt to be?

2 Answers

3 votes

Answer:

$12

Explanation:

We are given that five t- shirt sold for $60.Tom used the five steps problem solving plan.

We have to find the cost of each shirt

Cost of five t- shirt=$60

In order to find the cost of each shirt we will divide total cost with number of t- shirt.

Number of t -shirt=5

Cost of each t-shirt=
(Total\; cost)/(Number\;of\;t-shirt)

Cost of each t-shirt=
(60)/(5)=$12

Hence, cost of each t- shirt=$12

User GnrlBzik
by
7.4k points
5 votes

divide total cost by number of items

60/5 = 12

each shirt cost $12

User Keylla
by
7.1k points