menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Seth is trying to find the unit price for a package of blank discs on sale at 10 for 5.49, his answer was $1.82 per disc is he correct?
asked
Jun 19, 2018
56.5k
views
5
votes
Seth is trying to find the unit price for a package of blank discs on sale at 10 for 5.49, his answer was $1.82 per disc is he correct?
Mathematics
middle-school
Jon Skeet
asked
by
Jon Skeet
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Seth is incorrect, because on sale, 1 disc would cost about $0.55.
I figured this out by dividing 5.49 by 10, and got $0.549 which rounds to $0.55.
If this is incorrect, I am sorry, but I am 99.9% sure that I am correct.
Joe Buckle
answered
Jun 25, 2018
by
Joe Buckle
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 18, 2018
74.7k
views
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct it. Here's his math problem - 10/$5.49 =$1.82 each
Shlomo Zalman Heigh
asked
Aug 18, 2018
by
Shlomo Zalman Heigh
7.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
74.7k
views
asked
Sep 3, 2023
231k
views
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct it. 10 ÷ 5.49 = 1.82 each
Karen Grigoryan
asked
Sep 3, 2023
by
Karen Grigoryan
9.0k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
231k
views
asked
Jun 14, 2016
105k
views
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct it.
Sondergard
asked
Jun 14, 2016
by
Sondergard
8.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
105k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity