176k views
5 votes
If you can buy four bulbs of elephant garlic for $8 then how many can you buy with $32?

2 Answers

0 votes

Answer:

you can buy 16 bulbs with $32

Explanation:

User AruLNadhaN
by
6.6k points
2 votes
Set up a proportion

4 bulbs/$8 = x bulbs/$32

8*4=32
4*4=16=x

Final answer: 16 bulbs
User Jraufeisen
by
6.8k points