19.5k views
4 votes
find the circumference of a circle that has an area of 452.16 square meters. (Use 3.1416 as the value of π.)

User Tomol
by
6.8k points

1 Answer

6 votes
(1) circumference of a circle = 2π.R
(2) area of a circle = π.R²

Area = 452.16 m² (given), so we can calculate the radius:
452.16 = π.R²
452.16/π = R²

143.92 = R² → R =√143.92 ≈ 12 m
Having R = 12, now we can calculate the circumference :

circumference of a circle = 2π.R = 2.π.12 = 75.41 m

User Tyriker
by
7.0k points