185k views
2 votes
What's the better deal for laundry detergent $7 for 28 loads $14.72 for 64 loads or $24 for 100 loads?

User Banesto
by
8.3k points

1 Answer

5 votes

7/28 = 0.25 per load

14.72/64 = 0.23 per load

24/100 = 0.24 per load

so 14.72 for 64 loads is the better deal because it has the lower cost per load

User Bgraves
by
7.9k points