26.0k views
3 votes
A baker bought some flower. He used 2/5 of the flour to make bread and used the rest to make batches of muffins. If he used 16lb of flour making bread and 2/3 lb for each batch of muffins, how many batches of muffins did he make?

User Lennin
by
7.3k points

2 Answers

1 vote

Final answer:

The baker made 60 batches of muffins.

Step-by-step explanation:

To find the number of batches of muffins the baker made, we need to determine the amount of flour left after making the bread. The baker used 2/5 of the flour to make bread, which is 16lb. Let's find the total amount of flour:

Total flour = (16lb) / (2/5) = 16lb x (5/2) = 40lb

Now, we'll find how many batches of muffins can be made with the remaining flour. Each batch of muffins requires 2/3 lb of flour. So, the number of batches is:

Number of batches = (40lb) / (2/3 lb) = 40lb x (3/2 lb) = 60 batches

User Ma
by
6.8k points
3 votes
we know he used 2/5 of the flour for bread, we also know he used 16lbs for bread, that means, if the total amount is "x" lbs, then (2/5)x = 16.


\bf \cfrac{2}{5}x=16\implies \cfrac{2x}{5}=16\implies x=\cfrac{5\cdot 16}{2}\implies x=40

so, it was 40lbs total...now, he used 16lbs for bread, so the rest is for batches of muffins, namely 24lbs.

each batch of muffin uses 2/3 lb, so, how many times 2/3 goes into 24?


\bf \cfrac{24}{(2)/(3)}\implies \cfrac{(24)/(1)}{(2)/(3)}\implies \cfrac{24}{1}\cdot \cfrac{3}{2}\implies \boxed{36}
User ChenL
by
7.2k points