101k views
3 votes
A 1.8-ounce jar cinnamon costs $4.05. What is the cost per ounce?

User Stoneyan
by
8.4k points

2 Answers

4 votes
$4.05/1.8 oz= $2.25 per oz

Final answer: $2.25 per oz
User Markemus
by
8.4k points
3 votes

Answer: The required cost per ounce of cinnamon is $2.25.

Step-by-step explanation: Given that a 1.8-ounce jar cinnamon costs $4.05.

We are to find the cost per ounce of cinnamon.

We will be using the UNITARY method to solve the problem.

We have

The cost of 1.8 ounces of cinnamon = $4.05.

Therefore, the cost of 1 ounce of cinnamon is given by


\$(4.05)/(1.8)=\$2.25.

Thus, the required cost per ounce of cinnamon is $2.25.

User Mathieu Schmitt
by
7.9k points

No related questions found