68.2k views
3 votes
NEED HELP ASAP PLEASEEE <3

Jaclyn is selling cookies for her club. She sells 2 boxes for $5. What unit rate would express the cost per box?
a)$1 per box
b)$1.50 per box
c)$2 per box
d)$2.50 per box

User Pjominet
by
8.0k points

2 Answers

4 votes
5/2 = 2.50 per box <====
User Tom Hanley
by
8.0k points
4 votes

Answer:

$2.50 per box

Explanation:

Since we know that 2 boxes cost 5$, we can divide 5 by two, since that would be dividing the price by the items. That's the process you use to find unit rate. 5/2=2.5 so the answer would be $2.50 per box.


I hope this helped!! :)

User TusharJ
by
8.4k points