menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 10lb bag of cherries for $33.49___ per lb
asked
Feb 9, 2018
163k
views
5
votes
A 10lb bag of cherries for $33.49___ per lb
Mathematics
college
Skycc
asked
by
Skycc
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Answer: 33.49/10=3.48 lb
Cijothomas
answered
Feb 11, 2018
by
Cijothomas
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
Divide the money by the pounds of the bag of cherries. 33.49/10=$3.35 per pound. Hope this helps! ;)
Dan Littlejohn
answered
Feb 14, 2018
by
Dan Littlejohn
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 23, 2018
178k
views
What is the unit rate for a 10lb bag of cherries for $33.49
Tore Nestenius
asked
Mar 23, 2018
by
Tore Nestenius
9.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
178k
views
asked
Nov 26, 2024
212k
views
Please help Predict what would happen if you dropped a 1 lb ball from 10ft in the air into sand and measured the size of the crater, and then a 10lb ball from 10ft in the air and then measured the size
John Christensen
asked
Nov 26, 2024
by
John Christensen
8.0k
points
Physics
high-school
1
answer
3
votes
212k
views
asked
Oct 3, 2018
58.1k
views
Bob has some 10-pound weights and some 3 pound weights together all his weight at up to 50 lb if x represents the number of 3 pound weights and Y represents the number of 10lb Weights which equation can
InfoStatus
asked
Oct 3, 2018
by
InfoStatus
9.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
58.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org