151k views
3 votes
An object has a mass of 18.4g and a volume of 11.2 ml what is the density

2 Answers

4 votes

Density=mass/volume

Density=18.4g/11.2ml

Density=1.64

Just make sure you include the unit of measurement with your answer.

User Psyill
by
6.9k points
4 votes

Answer:

Density of the object,
\rho=1.64\ g/mL

Step-by-step explanation:

It is given that,

Mass of the object, m = 18.4 g

Volume of the object,
V=11.2\ mL

We need to find the density of the object. The density of a material is given by total mass divided by total occupied volume. Its formula is given by :


d=(m)/(V)


d=(18.4\ g)/(11.2\ mL)


d=1.64\ g/mL

So, the density of the object is
1.64\ g/mL. Hence, this is the required solution.

User Alhelal
by
6.8k points