49.9k views
5 votes
At a fruit stand Rajendra can purchase three apples and one orange for the same price as five apples. The price of one orange is $0.84. What is the price in dollars of each apple? Write and solve the equation.

User Jph
by
7.7k points

2 Answers

0 votes
3x+0.84= 5x
0.84=2x
0.42=x

Final answer: Each apple is $0.42

Check:
3(0.42)+0.84= $2.10
5(0.42)=$2.10

$2.10=$2.10
True
User Fredw
by
7.1k points
6 votes
Hi!

So, x is going to be the price of one apple. We need to solve for x, so let's start with getting an equation up and running.

3x + 0.84 = 5x

Now, we're going to subtract three from both sides.

3x - 3x + 0.84 = 5x - 3x

Now, we're going to divide 2 from both sides!

0.84 / 2 = 2x / 2

And our final answer is... 0.42 for each apple! =)

User Martin Carstens
by
6.9k points