233k views
0 votes
Mr. Cole purchased oranges at a farmer's market. He paid $5.76 for 3.2 pounds of oranges. How much did Mr. Cole pay for each pound of oranges?

User Rolvernew
by
8.7k points

2 Answers

1 vote
Mr. Cole paid $1.80 for each pound of oranges because 5.76/3.2=1.8.
User Rypel
by
7.7k points
2 votes
$1.80 is your answer.

If you divid 5.76 by 3.2

It fits because you can reverse and multiple 1.8 by 3.2 to get 5.76

They try to trick you by making it a .2 lb.
User Thomas Davis
by
8.1k points

No related questions found