14.3k views
3 votes
The Tetrahedron Superyacht designed by Jonathan Schwinge is a regular tetrahedron with edges 20 m long. The distance r from one corner to the center of the base is 11.5m. What is the vertical height, h , of the tetrahedron

User Uttam
by
7.2k points

2 Answers

4 votes

Answer:

16.36

Explanation:

User Robert Lemiesz
by
6.7k points
1 vote
A tetrahedron is a triangular pyramid. It has four triangular faces and four vertices.

In the question, we are told that the length of the edges are all equal = 20m and the length from one corner to the center of the base = 11.5m

We sketch a diagram of a tetrahedron with the given measurement as shown below

To find the height, we will use the Pythagoras theorem

20² = h² + 11.5²
h² = 20² - 11.5²
h² = 267.75
h = √267.75
h = 16.36 (rounded to two decimal places)

The Tetrahedron Superyacht designed by Jonathan Schwinge is a regular tetrahedron-example-1
User Anupriya
by
6.9k points