54.8k views
1 vote
What is the weight (in grams) of a liquid that exactly fills a 163.5 milliliter container if the density of the liquid is 0.492grams over milliliter? Round to the nearest hundredth when necessary and only enter numerical values, which can include a decimal point.

User Claudiu
by
7.3k points

2 Answers

3 votes

Answer:

80.44 grams

Explanation:

We have to calculate the weight ( in grams ) of a liquid that exactly fills a 163.5 milliliter container if the density of the liquid is 0.492 grams over milliliter.

The formula to find density

ρ
=(m)/(v)

ρ = Density

m = mass

v = volume

To find mass (weight), we will rewrite the equation in terms of m

m = ρ × v

m = 163.5 × (0.492g/ml)

m = 80.442 grams ≈ 80.44 grams

The weight of a liquid is 80.44 grams that fills a container.

User Ravi Ashara
by
7.7k points
5 votes

m = ρ v

m = (0.492 g / mL) * 163.5 mL

m = 80.442 g

rounded to nearest hundredth:

m = 80.44 g

User Mandar Chitre
by
6.4k points