224k views
3 votes
One mole of water is equivalent to 18 grams of water. A glass of water has a mass of 200 g. How many moles of water is this?

User Ihake
by
6.3k points

2 Answers

6 votes
200g*1 mole/ 18g=11.1 moles There are 11.1 moles of water. 
User Depi
by
7.7k points
6 votes

Answer:

11.11 moles

Step-by-step explanation:

1 mole of water is equivalent to 18 g of water.

18 gram of water contains = 1 mole of water

1 gram of water contains = 1 / 18 mole of water

So, 200 g of water contains = 200 / 18 moles of water

= 11.11 moles of water

Thus, 200 g of water contains 11.11 moles.

User Offchan
by
6.5k points