62.2k views
3 votes
Marcella and Danilo went to a bookstore. Marcella bought 2 notebooks and 3 pens for $14.50. Danilo bought 1 notebook and 2 pens for $7.50. How much does 1 notebook cost?

User JHolyhead
by
7.6k points

1 Answer

5 votes

equation 1: 2N+3P=14.50

equation 2: 1N +2P =7.50

multiply equation 2 by 2 so that N is same as equation 1

1N+2P=7.50 x 2 = 2N+4P = 15.00

subtract equation 1 from new equation

2N+4P = 15.00 - 2N+3P=14.50 = 1P = 0.50

so 1 pen cost 0.50

replace 0.50 for P in equation 1:

2N+3P=14.50 =

2N +3(0.50) = 14.50

2N +1.50 =14.50

2N = 13.00

N=13.00/2 = 6.50

notebook cost 6.50

check:

2(6.50) + 3(0.50) = 13 +1.50 = 14.50

1(6.50) +2(0.50) =6.50 + 1.00 = 7.50


both equations work

Pens cost 0.50 each

notebooks cost 6.50 each

User Shlgug
by
9.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories