menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 96-ounce container of orange juice cost $4.80. At what price should a 128-ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the same
asked
Jan 16, 2018
173k
views
4
votes
A 96-ounce container of orange juice cost $4.80. At what price should a 128-ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the same
Mathematics
college
Rhlobo
asked
by
Rhlobo
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
$4.80/96oz = $X / 128 oz
We cross multiply to find $X, i.e. multiply the left-hand side by 128 oz,
$X=128 oz * $4.80/ 96oz =$ (128*4.8/96) = $6.40
Answer : $6.40 / 128 oz would have the same unit price as $4.80 / 96 oz.
Andrew Farrell
answered
Jan 17, 2018
by
Andrew Farrell
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
96-ounce container of orange juice cost $4.80
128-ounce ................................................?
4.80 x 128 / 96 = $6.40
answer
$6.40 -
128-ounce container
Beau Simensen
answered
Jan 23, 2018
by
Beau Simensen
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity