173k views
4 votes
A 96-ounce container of orange juice cost $4.80. At what price should a 128-ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the same

User Rhlobo
by
8.3k points

2 Answers

3 votes
$4.80/96oz = $X / 128 oz

We cross multiply to find $X, i.e. multiply the left-hand side by 128 oz,
$X=128 oz * $4.80/ 96oz =$ (128*4.8/96) = $6.40

Answer : $6.40 / 128 oz would have the same unit price as $4.80 / 96 oz.

User Andrew Farrell
by
8.0k points
1 vote
96-ounce container of orange juice cost $4.80
128-ounce ................................................?

4.80 x 128 / 96 = $6.40

answer
$6.40 - 128-ounce container
User Beau Simensen
by
8.0k points

No related questions found