132k views
5 votes
A 96-ounce container of orange juice cost $4.80. At what price should a 128-ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the same

User Stig Perez
by
8.9k points

1 Answer

3 votes

unit rate is price divided by volume

so 4.80/ 96 = 0.05 cents per ounce

now multiply that by the new volume

128*0.05 = 6.40

the 128 ounce container should be sold at $6.40

User Pumpkee
by
9.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories