179k views
5 votes
Mr. Petrus buys 3 1/4 pounds of grapes for $4.55. What is the unit cost of the grapes?

A. $1.22. B. 1.30

C. 1.40. D. 1.51

User Chalup
by
8.7k points

1 Answer

4 votes
3 1/4 = 3.25 lb
You take $4.55 and divide it by 3.25.
You should get 1.40.

Your answer is C, 1.40

I hope this helps.
User Ardavis
by
8.9k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories