159k views
5 votes
A restaurant manager wants to purchase 200 sets of dishes. One design costs ​$10 per​ set, while another costs ​$35 per set. If she wants to use her entire budget of ​$4250​, how many of each design should be​ ordered

User Rhiannon
by
7.4k points

1 Answer

5 votes
x = 10 per set dishes, and y = 35 per set dishes

x + y = 200....x = 200 - y
10x + 35y = 4250

10(200 - y) + 35y = 4250
2000 - 10y + 35y = 4250
-10y + 35y = 4250 - 2000
25y = 2250
y = 2250/25
y = 90 <=== he got 90 of the $ 35 dishes

x + y = 200
x + 90 = 200
x = 200 - 90
x = 110 <=== he got 110 of the $ 10 dishes
User John Holliday
by
7.1k points