55.6k views
2 votes
A car traveled for 6 hours on one highway and for 2 hours on a second highway. If the total distance traveled was 488 miles, and the car traveled 12 miles per hour faster on the second highway, at what average speed was the car traveling on the second highway?

User Hyejung
by
5.9k points

1 Answer

7 votes
The equation for the entire distance is:
6V + 2(V+12) = 488
8V = 464
V = 58 mph for 6 hours and V+12=70 mph for 2 hours.
488/8 hours = 61 mph average speed
User Rvazquez
by
7.4k points