17.1k views
1 vote
What is the rate and unit rate of $7.96 to 5 pounds

User Mmirate
by
7.9k points

1 Answer

4 votes
To find a unit rate, you should set the original unit to 1 and account for the other value appropriately. In this case, you would divide both sides by 5, which reveals that at a rate of $7.96 for 5 pounds, it is $1.59 per pound.
User Mrfour
by
8.1k points

No related questions found