222k views
4 votes
A titanium bicycle frame displaces 0.314 l of water and has a mass of 1.41 kg. what is the density of the titanium in g>cm3 ?

2 Answers

3 votes

Final answer:

The density of the titanium in g/cm³ is 4.5 g/cm³.

Step-by-step explanation:

The density of titanium can be calculated using the formula: density = mass/volume. First, we need to convert the displacement of water from liters to cubic centimeters. Since 1 liter is equal to 1000 cubic centimeters, the displacement of water is 314 cubic centimeters. The density can be calculated as:

Density = Mass/Volume

Density = 1.41 kg / 314 cm³

Density = 0.0045 kg/cm³

Finally, we need to convert the density to grams per cubic centimeter (g/cm³). Since 1 kg is equal to 1000 grams and 1 cm³ is equal to 1 mL, the density of titanium is:

Density = 0.0045 kg/cm³ * 1000 g/kg

Density = 4.5 g/cm³

User Compman
by
7.0k points
5 votes

Answer: The density of titanium bicycle is
4.5g/cm^3

Explanation:

Density is defined as the mass contained per unit volume.


Density=(mass)/(Volume)

Given : Mass of titanium bicycle = 1.41 kg = 1410 g
1kg=1000g

Volume of water displaced = volume of titanium bicycle = 0.314 L=
314cm^3
1L=1000cm^3

Putting in the values we get:


Density=(1410g)/(314cm63)=4.5g/cm^3

Thus density of titanium bicycle is
4.5g/cm^3

User Kabrina
by
7.1k points