183k views
1 vote
The mass percent of hydrogen in hydrogen peroxide, h2o2, is

2 Answers

4 votes

Answer: The mass percent of hydrogen in hydrogen peroxide is 5.88 %.

Step-by-step explanation:

In
H_2O_2, there are 2 hydrogen atoms and 2 oxygen atoms.

To calculate the mass percent of element in a given compound, we use the formula:


\text{Mass percent of hydrogen}=\frac{\text{Mass of hydrogen}}{\text{Molar mass of hydrogen peroxide}}* 100

Mass of hydrogen =
(1* 2)=2g

Mass of hydrogen peroxide = 34 g

Putting values in above equation, we get:


\text{Mass percent of hydrogen}=(2)/(34)* 100=5.88\%

Hence, the mass percent of hydrogen in hydrogen peroxide is 5.88 %.

User Alexander Gorg
by
7.1k points
2 votes
The atomic weight of H is 1, O is 16.
There are two of each in a hydrogen peroxide molecule.
(1*2)+(16*2)=2+32
2+32=34
The weight of the whole molecule is 34, and hydrogen makes up 2 of that.
(2/34)*100=0.0588235294*100
0.0588235294*100=5.88235294

The percentage mass of hydrogen in a hydrogen peroxide molecule is 5.88%
User Huiyan Wan
by
7.2k points