151k views
1 vote
A car accelerates from rest at a constant rate of 2m/s2 for 5s. what is the speed of a car at the end of that time?

User Rauffle
by
7.5k points

1 Answer

0 votes
Good afternoon.


We have:


\mathsf{V_0 = 0}\\ \mathsf{a = 2 \ m/s^2}\\ \mathsf{t = 5 \ s}

The function of velocity:


\mathsf{V = V_0+at}\\ \\ \mathsf{V = 0 + 2t}\\ \\ \mathsf{V = 2t}


For t = 5 s:


\mathsf{V = 2\cdot 5}\\ \\ \boxed{\mathsf{V = 10 \ m/s}}
User Badbishop
by
6.2k points