80.8k views
2 votes
Use technology and the given confidence level and sample data to find the confidence interval for the population mean mu . assume that the population does not exhibit a normal distribution. weight lost on a diet: 95 % confidence n equals 51 x overbar equals 3.0 kg s equals 5.8 kg what is the confidence interval for the population mean mu ​?

User DonMateo
by
7.4k points

1 Answer

2 votes

To solve for the confidence interval for the population mean mu, we can use the formula:

Confidence interval = x ± z * s / sqrt (n)

where x is the sample mean, s is the standard deviation, and n is the sample size

At 95% confidence level, the value of z is equivalent to:

z = 1.96

Therefore substituting the given values into the equation:

Confidence interval = 3 ± 1.96 * 5.8 / sqrt (51)

Confidence interval = 3 ± 1.59

Confidence interval = 1.41, 4.59

Therefore the population mean mu has an approximate range or confidence interval from 1.41 kg to 4.59 kg.

User Obed Amoasi
by
5.4k points