215k views
4 votes
Abdul put gas in his car. He paid $18.32 for 8 gallons of gas. What is the unit price?

2 Answers

3 votes
Unit price is price per gallon.
18.32/8=2.29
Final answer: $2.29 per gallon
User Asjo
by
7.3k points
0 votes
$2.29 a gallon

18.32/8 = 2.29, which represents dollars per gallon.
User Eric Tjitra
by
6.6k points