menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
David is selling floral arrangements. Each arrangement uses 1 vase and 12 roses. Each vase costs David $2.00. Let C be the total cost of the arrangement and r be the cost of 1 r…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
David is selling floral arrangements. Each arrangement uses 1 vase and 12 roses. Each vase costs David $2.00. Let C be the total cost of the arrangement and r be the cost of 1 r…
asked
Apr 23, 2018
50.7k
views
1
vote
David is selling floral arrangements. Each arrangement uses 1 vase and 12 roses. Each vase costs David $2.00. Let C be the total cost of the arrangement and r be the cost of 1 rose. Which equation should David use to find the total cost of each arrangement?
Mathematics
high-school
Cji
asked
by
Cji
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
The cost of 1 vase is
$2.0,
the cost of 12 roses is 12 * r
$ per rose = 12r dollars.
so the cost of 1 vase with 12 roses is (2.0+12r) $
Each
arrangement uses 1 vase and 12 roses, so the cost C of one arrangement is :
C=
(2.0+12r) $
Inquisitor Shm
answered
Apr 27, 2018
by
Inquisitor Shm
9.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 5, 2018
160k
views
David is selling floral arrangements. Each arrangement uses 1 vase and 12 roses. Each vase costs David $2. let C be the total cost of the arrangements and r be the cost of 1 rose. which equation should
Labanino
asked
Oct 5, 2018
by
Labanino
8.1k
points
Social Studies
high-school
2
answers
3
votes
160k
views
asked
Nov 11, 2020
106k
views
David is selling floral arrangements. Each arrangement uses 1 vase and 12 roses. Each vase costs David $2.00. Let C be the total cost of the arrangement and r be the cost of 1 rose. Which equation should
Errorau
asked
Nov 11, 2020
by
Errorau
7.3k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
106k
views
asked
Mar 4, 2021
65.8k
views
David is selling floral arrangements. Each arrangement uses 1 vase and 12 roses. Each vase costs David $2.00. Let C be the total cost of the arrangement and r be the cost of 1 rose. Which equation should
Fredrik Stolpe
asked
Mar 4, 2021
by
Fredrik Stolpe
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
65.8k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org