219k views
0 votes
What is the theoretical yield of ammonia, in kilograms, that we can synthesize from 5.22 kg of h2 and 31.5 kg of n2?

User MrCujo
by
7.6k points

2 Answers

3 votes

Given:

Mass of H2 = 5.22 kg = 5220 g

Mass of N2 = 31.5 kg = 31500 g

To determine:

Theoretical yield of NH3

Step-by-step explanation:

The balanced chemical reaction is:

N2 + 3H2 → 2NH3

1 mole of N2 combines with 3 moles of H2 to form 2 moles of NH3

# moles of N2 = 31500 g/ 28 g.mol-1 = 1125 moles

# moles of H2 = 5200 g/ 1 g.mol-1 = 5200 moles

Therefore N2 is the limiting reagent

Based on the stoichiometry:

1 mole of N2 forms 2 moles of NH3

Thus, 1125 moles of N2 will yield : 1125 * 2 = 2250 moles of NH3

Mass of NH3 = 2250 moles * 17 g/mole = 38250 g = 38.3 kg

Ans: Theoretical yield of NH3 = 38.3 kg

User Parthagar
by
8.8k points
3 votes

Answer : The theoretical yield of ammonia is, 29.58 Kg

Solution : Given,

Mass of
H_2 = 5.22 Kg = 5220 g

Mass of
N_2= 31.5 Kg = 31500 g

Molar mass of
H_2 = 2 g/mole

Molar mass of
N_2 = 28 g/mole

Molar mass of
NH_3 = 17 g/mole

First we have to calculate the moles of
H_2 and
N_2 .

Moles of
H_2=
\frac{\text{ given mass of }H_2}{\text{ molar mass of }H_2}= (5220g)/(2g/mole)=2610moles

Moles of
N_2 =
\frac{\text{ given mass of }N_2}{\text{ molar mass of }N_2}= (31500g)/(28g/mole)=1125moles

Now we have to calculate the limiting and excess reagent.

The balanced chemical reaction will be,


N_2+3H_2\rightarrow 2NH_3

From the balanced reaction we conclude that

1 mole of
N_2 react with 3 moles of
H_2

1125 moles of
N_2 react with
3* 1125=3375 moles of
H_2

That means
H_2 is a limiting reagent and
N_2 is an excess reagent.

Now we have to calculate the moles of ammonia.

From the reaction we conclude that,

3 moles of
H_2 react to give 2 moles of ammonia

2610 moles of
H_2 react to give
(2)/(3)* 2610=1740 moles of ammonia

Now we have to calculate the mass of ammonia.


\text{Mass of }NH_3=\text{Moles of }NH_3* \text{Molar mass of }NH_3


\text{Mass of }NH_3=(1740moles)* (17g/mole)=29580g=(29580)/(1000)=29.58Kg

Therefore, the theoretical yield of ammonia is, 29.58 Kg

User Mat Nadrofsky
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.