222k views
4 votes
What does 1/4 of a can of coffee cost if 4 cans of coffee costs $2.40?

User Profet
by
7.7k points

1 Answer

7 votes
In this item, we calculate first for the price of each can of coffee by dividing the cost by the number of cans of coffee.

Price per can = cost / total number of cans of coffee
price per can = ($2.40) / 4 = $0.6/can

To compute for the price of the 1/4 can, multiply the price by can by 1/4.
price of 1/4 can of coffee = (1/4 can)($0.6/can)
price of 1/4 can of coffee= $0.15

Therefore, the 1/4 can of coffee will cost only $0.15.
User Alexwhan
by
8.7k points

No related questions found